Class |
Place |
Entry No. |
Driver / Owner/Operator |
Company |
1 |
Best Owner Operator's Working Tractor (25 entries) |
|
1st |
348 |
Don Street |
Calway Trucking Inc. |
|
2nd |
260 |
Laverne Davis |
Laverne Davis |
2 |
Best 'Flat Top' Working Tractor (10 entries) |
|
1st |
450 |
Frank Perkins |
Rosedale |
|
2nd |
420 |
Greg Rellam |
IFS |
3 |
Best Working Conventional Tractor without Sleeper (14 entries) |
|
1st |
431 |
Clayton Proctor |
Proctors Cartage |
|
2nd |
60 |
Dave Presswood |
Transport N Service |
4 |
Best Working Cabover Tractor (3 entries) |
|
1st |
307 |
Glenn Myer |
12 Guage Customs |
|
2nd |
190 |
Raymond Price |
R Price Transport |
5 |
Best 2007 or newer Company Working Tractor (45 entries) |
|
1st |
59 |
Doug Fisher |
Transport N Service |
|
2nd |
281 |
Chris Dyce |
Challenger Motor Freight |
6 |
Best 2007 or newer O/O Working Tractor (25 entries) |
|
1st |
260 |
Laverne Davis |
Laverne Davis |
|
2nd |
3 |
Cliff King |
Castle Rock Transportation |
7 |
Best '05 to '06 Company Working Tractor (33 entries) |
|
1st |
61 |
Blair Dormer |
Transport N Service |
|
2nd |
364 |
Tammy Cable |
Heritage Truck Lines |
8 |
Best '05 to '06 O/O Working Tractor (10 entries) |
|
1st |
213 |
Troy Bunney |
Tandet Logistics |
|
2nd |
424 |
Bill Gear |
IFS |
9 |
Best '03 to '04 Company Working Tractor (16 entries) |
|
1st |
214 |
Brett Akey |
J Syvret |
|
2nd |
430 |
Chris Hall |
Sleeman |
10 |
Best '03 to '04 O/O Working Tractor (15 entries) |
|
1st |
140 |
Randy Coupland |
Arnold Brothers |
|
2nd |
423 |
Mason Wilkins |
IFS |
11 |
Best '99 to '02 Company Working Tractor (20 entries) |
|
1st |
465 |
Steve Joyce |
Sleeman |
|
2nd |
479 |
Dave Joyce |
Sleeman |
12 |
Best '99 to '02 O/O Working Tractor (22 entries) |
|
1st |
412 |
Surjit Johal |
Diesel Truck Centre |
|
2nd |
101 |
Gord Speers |
Intergrity in Motion |
13 |
Best '88 to '98 Company Working Tractor (15 entries) |
|
1st |
162 |
Jason Albrecth |
12 Guage Customs |
|
2nd |
447 |
Gord Rawlins |
Keena |
14 |
Best '88 to '98 O/O Working Tractor (22 entries) |
|
1st |
337 |
Cory Holman |
FedEx Ground |
|
2nd |
518 |
Chris Habel |
Habel Transport |
15 |
Best Pre '88 Working Tractor (10 entries) |
|
1st |
348 |
Don Street |
Calway Trucking Inc. |
|
2nd |
92 |
John Camposeo |
John Camposeo Trucking |
16 |
Best Restored Non Working Tractor (10 entries) |
|
1st |
389 |
Sean Bowker |
Sunrise Equipment |
|
2nd |
516 |
Steve Constantin |
Northpoint Industries |
17 |
Best Paint Scheme - Straight or Tractor-Trailer comb. (12 entries) |
|
1st |
204 |
Dan & Cheryl Lubberts |
Luberts Trucking |
|
2nd |
149 |
Dave Carey |
Carey Leasing |
18 |
Best Old School Paint Theme (recreation of 70's or 80's factory paint scheme) (4 entries) |
|
1st |
450 |
Frank Perkins |
Rosedale |
|
2nd |
348 |
Don Street |
Calway Trucking |
19 |
Best Mural Straight or Tractor-Trailer comb. (4 entries) |
|
1st |
59 |
Doug Fisher |
Transport N Service |
|
2nd |
389 |
Sean Bowker |
Sunrise Equipment |
20 |
Best Straight or Tractor-Trailer Commercial Logo/Design (9 entries) |
|
1st |
430 |
Chris Hall |
Sleeman |
|
2nd |
294 |
Ross Paterson |
J M Schneider |
21 |
Best Fleet - 3 to 5 displayed together (131 entries) |
|
1st |
F84 |
|
Sleeman |
|
2nd |
F59 |
|
Gord Cooper Trucking |
22 |
Best Fleet - 6 + displayed together (123 entries) |
|
1st |
F32 |
|
Transport N Service |
|
2nd |
F52 |
|
J Syvret and Co. |
23 |
Best Professional Show / Flagship Truck (3 entries) |
|
1st |
390 |
Sean Bowker |
Sunrise Equipment |
|
2nd |
367 |
Wayne Rutherford |
Nikki Jack Express |
24 |
Best Tractor-Trailer - Van (21 entries) |
|
1st |
3 |
Cliff King |
Castle Rock Transportation |
|
2nd |
61 |
Blair Dormer |
Transport N Service |
25 |
Best Tractor-Trailer - Reefer (8 entries) |
|
1st |
92 |
John Camposeo |
John Camposeo |
|
2nd |
137 |
Carey Wojtasik |
Cam Scott Group |
26 |
Best Tractor-Trailer - Livestock (15 entries) |
|
1st |
454 |
Justin Wolfe |
Luckhart |
|
2nd |
511 |
Brad Shantz |
Thur Transport |
27 |
Best Tractor-Trailer - 'Single Specific' Purpose (1 entry) |
|
1st |
66 |
Frank McCready |
J E Culp Transport |
28 |
Best Tractor-Trailer or Straight Truck - Feed (4 entries) |
|
1st |
163 |
Gerry Martin |
12 Guage Customs |
|
2nd |
166 |
Cory Hutton |
12 Guage Customs |
29 |
Best Tractor-Trailer - Tandem - Float, Flat or Curtain Side (16 entries) |
|
1st |
262 |
Tom Ellis |
Floyd Gibbons Trucking |
|
2nd |
151 |
Preston Rolls |
Carey Leasing |
30 |
Best Tractor-Trailer - Multiaxle - Float, Flat or Curtain Side (11 entries) |
|
1st |
423 |
Mason Wilkins |
IFS |
|
2nd |
451 |
Phil Peppiatt |
J M Schneider |
31 |
Best Tractor-Trailer - Tanker (6 entries) |
|
1st |
213 |
Troy Bunney |
Tandet Logistics |
|
2nd |
382 |
Jim Cutting |
PDI |
32 |
Best Tractor-Trailer - Trains (A, B or C) (10 entries) |
|
1st |
337 |
Cory Holman |
FedEx Ground |
|
2nd |
462 |
Dave Kreager |
Sharpe Farm |
33 |
Best Tractor-Trailer - Dump or Straight Truck with Pup (15 entries) |
|
1st |
502 |
Mike Rynard |
Rynards Trucking |
|
2nd |
87 |
Danny Potvin |
Benson Haulage |
34 |
Best Straight Truck (5 entries) |
|
1st |
484 |
Jason Coy |
Stirling Creamery |
|
2nd |
305 |
Ryan Roth |
12 Guage Customs |
35 |
Best Straight Truck - 'Single Specific' Purpose (12 entries) |
|
1st |
369 |
Greg Smith |
Smiths Water Delivery |
|
2nd |
306 |
Bauman Kerwyn |
12 Guage Customs |
36 |
Best 2006 or newer Dump Truck (4 entries) |
|
1st |
197 |
David Desjardins |
DWD Haulage |
|
2nd |
529 |
George Kotsovolos |
TDI |
37 |
Best Pre 2005 Dump Truck (9 entries) |
|
1st |
435 |
Ward Sproule |
J F Kitching and Sons |
|
2nd |
437 |
Justin King |
R F King Holdings |
38 |
Best Service Vehicle (4 entries) |
|
1st |
251 |
Carolyn Bassindale |
Simplicity Air |
|
2nd |
252 |
Carolyn Bassindale |
Simplicity Air |
39 |
Best "Heavy" Recovery Unit (3 entries) |
|
1st |
526 |
Kirk Baker |
Baker HeavyTowing |
|
2nd |
254 |
Peter Schlupp |
Active Towing and Recovery |
40 |
Best Light Duty or Medium Duty (3 entries) |
|
1st |
209 |
Brad Becker |
Becker Brothers Inc |
|
2nd |
8 |
Henry Tourigny |
Henry's Heavy Equip. Repairs |
41 |
Best Highway Mini (2 entries) |
|
1st |
246 |
Larry & Tammy Bye |
Larry Bye Mobile Repair |
|
2nd |
418 |
Tyler Darbyson |
Countryfried |
42 |
Best 2003 or new Pickup (5 entries) |
|
1st |
342 |
Ron Rombough |
Mancini Racing |
|
2nd |
503 |
Jordon Hodkin |
J Hodkin Transport |
43 |
Best Pre 2003 Pickup (9 entries) |
|
1st |
198 |
Darren Desjardins |
DWD Haulage |
|
2nd |
339 |
Ron Guba |
|
44 |
Best Custom Pickup (7 entries) |
|
1st |
249 |
Robert Engel |
Bob's Auto Repair |
|
2nd |
361 |
Jason Pritchard |
|
45 |
Best Restore Pickup (6 entries) |
|
1st |
434 |
David Geddes |
|
|
2nd |
523 |
Andy Aiken |
|
46 |
Best Displayed Fleet (3 plus units) |
|
1st |
F67 |
|
Laidlaw Carriers Bulk Group |
|
2nd |
F50 |
|
OPDI Logistics |
47 |
Best Displayed Fleet (6 plus units) |
|
1st |
|
|
J. Syvret & Co |
|
2nd |
|
|
Challenger Motor Freight |
48 |
Best Light Show Single |
|
1st |
15 |
Bruce Martin |
Pannu Transport |
|
2nd |
3 |
Cliff King |
Castle Rock Transportation |
49 |
Best Light Show Fleet |
|
1st |
F52 |
|
J. Styvet and Co. |
|
2nd |
F44 |
|
Challenger Motor Freight |
50 |
Judge's Choice |
|
1st |
F52 |
|
J. Styvet and Co. |
|
2nd |
F77 |
|
Keena Truck Leasing and Transport |
51 |
Public's Choice |
|
1st |
|
"The Gambler" Doug Fisher |
Transport N' Service |